Kubánski vedci uviedli, že neexistujú dôkazy o tom, že americkí diplomati na tomto ostrove trpeli tzv. havanským syndrómom. Informovala o tom agentúra AFP. Tento záhadný zdravotný problém vyvoláva bolesti hlavy a závraty a takisto môže spôsobiť poškodenie mozgu. Objavili sa špekulácie, že ho vyvolávajú elektronické zbrane, ktoré mohli použiť nepriatelia USA ako napríklad Rusko, píše AFP.

Prvé prípady havanského syndrómu sa v roku 2016 týkali pracovníkov veľvyslanectva USA na Kube. Neskôr sa objavili v Číne, Nemecku, Austrálii, na Taiwane i vo Washingtone. Panel 16 expertov z rôznych oblastí uviedol, že tvrdenia neboli „vedecky prijateľné“. Takisto podľa nich „nie sú vedecké dôkazy o útokoch“ takéhoto charakteru na kubánskej pôde. Títo experti sú spojení s Kubánskou akadémiou vied a zvolala ich kubánska komunistická vláda.

Časopis The New Yorker v júli tohto roka informoval, že u  amerických diplomatov a ďalších zamestnancov v rakúskej Viedni zaznamenali desiatky nových prípadov havanského syndrómu. Americká viceprezidentka Kamala Harrisová minulý mesiac posunula svoju cestu do Vietnamu po tom, ako americké veľvyslanectvo v Hanoji hlásilo podozrenie na výskyt tohto ochorenia.

(tasr, min)