Na urýchlenú pomoc pre Afganistan v súvislosti s rozsiahlou potravinovou krízou v krajine vyzval generálny tajomník OSN António Guterres na darcovskej konferencii,  ktorá sa uskutočnila v Ženeve. Správu priniesla agentúra DPA.

„Ľudia v Afganistane potrebujú záchranné koleso,“ vyhlásil Guterres. Na boj proti hladu a zvrátenie hroziaceho kolapsu krajiny je potrebných 509 miliónov eur. Konferencia, na ktorej sa zúčastnil aj nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas, bola prvým darcovským stretnutím pre Afganistan, odkedy v krajine v polovici augusta prevzalo moc militantné islamistické hnutie Taliban.

Afganistan je po prevzatí moci Talibanom a po 20 rokov trvajúcom vojenskom konflikte odkázaný na humanitárnu pomoc a nová vláda v Kábule si je toho vedomá, konštatuje DPA. Počas uplynulých týždňov rokovali predstavitelia Talibanu o finančnej pomoci s Nemeckom, Čínou a Britániou. Darcovské krajiny však svoj prísľub chcú viazať na podmienky. Guterres vyzval Taliban, aby medzinárodných humanitárnych pracovníkov nechal pracovať bez prekážok a zastrašovania.

Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová predtým upozornila na rastúce násilie zamerané proti spolupracovníkom OSN. Podľa údajov OSN až 93 domácností v Afganistane nemá dostatok jedla. Podľa generálneho tajomníka OSN sa bez medzinárodnej pomoci mnohým ľuďom v Afganistane minú potraviny už koncom septembra. OSN odhaduje, že základné služby v krajine sú pred kolapsom.

(tasr)