Izraelský premiér Naftali Bennett by mal v pondelok po desaťročí navštíviť Egypt a rokovať s tamojším prezidentom Abd al-Fattáhom as-Sísím v meste Šarm aš-Šajch na pobreží Červeného mora. Informoval o tom úrad egyptského prezidenta, izraelská vláda to zatiaľ nepotvrdila.

Ak by to bola pravda, bola by to prvá oficiálna návšteva izraelského premiéra v Egypte od roku 2010, keď vtedajší prezident Husní Mubarak hostil samit s Benjaminom Netanjahuom, palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a americkou ministerkou zahraničia Hillary Clintonovou.

Očakáva sa, že Bennett a as-Sísí budú diskutovať o bilaterálnych vzťahoch, úsilí zameranom na oživenie mierového procesu a ďalšom regionálnom a medzinárodnom vývoji, uvádza sa vo vyhlásení kancelárie egyptského prezidenta. Ako uvádza agentúra AP, jednou z tém by mohla byť napätá situácia v Pásme Gazy, voči ktorému Egypt s Izraelom udržiavajú blokádu. Egypt sa tiež snaží sprostredkovať dlhodobé prímerie Izraela s Palestínčanmi.

Po viac ako desaťročie sa izraelskí predstavitelia tajne stretávali so svojimi arabskými náprotivkami. Egypt sa v roku 1979 stal prvou arabskou krajinou, ktorá dosiahla mierovú dohodu s Izraelom.

(sita)