Takmer 70 študentov, ktorých pred dvomi týždňami uniesli zo strednej školy na severe Nigérie, oslobodili. Študentov zachránili s pomocou niektorých ozbrojencov, ktorí sa kajajú za svoje konanie.

Deti sa znova stretli so svojimi rodičmi v nedeľu večer.

Ťažko ozbrojení muži prepadli školu 1. septembra. Podľa polície uniesli 73 študentov a päť z nich sa o deň neskôr vrátilo.

Spomenutý útok bol najnovším zo série únosov detí zo škôl na severe Nigérie, ktorá primala úrady k uzavretiu všetkých základných a stredných škôl v štáte Zamfara.

Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF) uviedol, že za uplynulý rok sa v Nigérii odohralo najmenej 10 únosov, pri ktorých uniesli 1 436 študentov. Zhruba 200 z nich je stále v zajatí a 16 detí pri útokoch zomrelo. Útoky sa odohrali v deviatich rôznych štátoch a dotkli sa všetkých od škôlkarov po vysokoškolských študentov.

Úrady vinia z únosov banditov, ktorí sú zrejme motivovaní výkupným za prepustenie detí. Niektorí zadržaní študenti však uviedli, že im útočníci hrozili, aby sa po prepustení nevrátili do školy. To vyvolalo obavy, že by únosy mohli nejako súvisieť s islamistickou extrémistickou skupinou Boko Haram, čo v preklade z hauštiny znamená „západné vzdelanie je zakázané“.

Foto: TASR/AP

(sita)