Lekár v USA klamal o predávkovaní pacientov ivermektínom. Na lož upozornil portál Insider. Lekár v interview pre lokálnu TV v Oklahome tvrdil, že nemocnice vo východnej a juhovýchodnej časti tohto amerického štátu sú tak ochromené ivermektínom predávkovanými pacientami, že na druhú koľaj sa v dôsledku toho dostávajú aj obete streľby.

Dotknutá nemocnica Northeastern Health System Sequoyah nachádzajúca sa v meste Sallisaw, ktorá s McElyeaom spolupracovala, to však popiera. Cez víkend totiž publikovala stanovisko v znení, že ľudí predávkovaných týmto preparátom nelieči. Informuje o tom portál Insider.

„Všetci pacienti, ktorí navštívili našu pohotovosť, dostali primeranú lekársku pomoc,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Naša nemocnica nemusela odvrátiť žiadnych pacientov hľadajúcich akútnu starostlivosť,“ píše sa ďalej.

Insider uvádza, že McElyea cez víkend nereagoval na žiadosť o vyjadrenie prostredníctvom e-mailu a ani telefónu.

Liek ivermektín je dlhé roky využívané antiparazitikum, ktoré podľa časti tábora koronaskeptikov zaberá aj na liečbu ochorenia COVID-19. Medicínske autority však jeho efektivitu spochybňujú. Štandard sa téme obsiahlejšie venoval v tomto článku.

Ilustračné foto: TASR/AP

(ste)