Vo Varšave blahorečili slepú mníšku a kardinála, ktorý sa vzoprel komunizmu. Kardinál Stefan Wyszynski a rehoľná sestra Róza Czacká sa tak o krok priblížili k vyhláseniu za svätých.

Najvyšší poľskí politickí predstavitelia sa v nedeľu zúčastnili na blahorečení dvoch osobností katolíckej cirkvi – kardinála, ktorý viedol odpor poľskej cirkvi voči komunizmu, a slepej mníšky, ktorá zasvätila svoj život pomoci druhým. Blahorečenie je tretím a predposledným krokom ku kanonizácii.

Kardinál Stefan Wyszynski a rehoľná sestra Róza Czacká sa tak o krok priblížili k vyhláseniu za svätých. Omšu vo varšavskom Chráme Božej prozreteľnosti viedol kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskej Kongregácie pre kauzy svätých. Medzi prítomnými boli aj poľský prezident Andrzej Duda, predseda vlády Mateusz Morawiecki i líder vládnucej strany Právo a spravodlivosť Jaroslaw Kaczynski.

Wyszynski bol v Poľsku najvyšším cirkevným predstaviteľom od roku 1948 až do svojej smrti v roku 1981. V 50. rokoch minulého storočia bol v domácom väzení, pretože sa odmietol podriadiť komunistickému režimu, a niektorí ho dokonca považovali za skutočného vodcu národa. Jeho dlhodobý odpor voči komunizmu sa všeobecne vníma ako jeden z faktorov, ktorý prispel k zvoleniu Jána Pavla II. za pápeža a zvrhnutiu komunistického systému v Poľsku.

Czacká sa narodila v roku 1876 v šľachtickej rodine. V mladosti oslepla a zvyšok života zasvätila pomoci druhým. Františkánska mníška pomohla vyvinúť poľskú verziu Braillovho písma a neďaleko Varšavy otvorila centrum pre nevidiacich.

Pápež František obom blahorečeným vzdal hold počas nedeľňajšej návštevy Budapešti, po ktorej sa presunul na Slovensko.

(sita)