V komunálnych voľbách v spolkovej krajine Dolné Sasko zvíťazila Merkelovej CDU. V prieskumoch pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami stredopravý blok odchádzajúcej kancelárky zaostáva za sociálnymi demokratmi.

Kresťanskodemokratická únia Nemecka (CDU) odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej si udržala vedúcu pozíciu v komunálnych voľbách v spolkovej krajine Dolné Sasko. Voľby do miestnych zastupiteľstiev sa konali v nedeľu dva týždne pred celoštátnymi voľbami. V aktuálnych prieskumoch verejnej mienky Merkelovej stredopravý blok zaostáva za sociálnymi demokratmi.

V Dolnom Sasku na severozápade Nemecka CDU v komunálnych voľbách víťazí už zhruba 40 rokov, hoci krajinskú vládu často viedli a aj v súčasnosti vedú sociálni demokrati. V nedeľných voľbách CDU získala 31,7 percenta hlasov, čo znamená stratu v porovnaní s výsledkom 34,3 percenta spred piatich rokov. Sociálni demokrati skončili na druhom mieste so ziskom 30 percent, pričom v roku 2016 dosiahli 31,2 percenta. Zelení zlepšili svoj výsledok na 15,9 percenta z úrovne 10,9 percenta.

Traja kandidáti na kancelársky post, Armin Laschet z CDU, sociálny demokrat Olaf Scholz a uchádzačka zo strany Zelených Annalena Baerbocková, sa v nedeľu večer stretli v druhej z troch televíznych diskusií. Podľa dvojice bleskových prieskumov debata pravdepodobne nepriniesla rozhodujúci zvrat vo volebnom súboji. Vicekancelár a minister financií Scholz posilnil svoju relatívnu popularitu, ku ktorej prispievajú aj pochybnosti o jeho súperoch. Scholza respondenti hodnotili najlepšie podľa oboch prieskumov.

Posledná televízna debata sa uskutoční budúcu nedeľu, týždeň pred parlamentnými voľbami, ktoré sa v Nemecku konajú 26. septembra. Merkelová v roku 2018 oznámila, že sa už nebude usilovať o zvolenie na piate funkčné obdobie.

(sita)