Pápež František, jeho duchovné poslanie a jeho myšlienky majú miesto v srdciach Slovákov. Počas svojho príhovoru pri príležitosti návštevy pápeža Františka to povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Hlava štátu zdôraznila, že Slovensko si od čias komunizmu prešlo veľkými zmenami, no kresťanstvo a katolícka cirkev sú po stáročia pevnou súčasťou jeho identity. „Vítame Vás však nielen ako predstaviteľa jednej z najväčších duchovných rodín tejto planéty a jej hodnôt, ale tiež, a predovšetkým, ako nositeľa veľmi potrebnej inšpirácie pre budúcnosť ľudstva. Pre budúcnosť nášho Slovenska, aj pre budúcnosť kresťanstva v ňom je veľmi dôležitý spôsob, akým predkladáte posolstvo evanjelia pre našu dobu – nielen ako „dedičstvo otcov“, ale aj ako cestu pretvárajúcu našu prítomnosť a ukazujúcu do budúcnosti,“ uviedla Čaputová.

Prezidentka zdôraznila, že svet čelí krízam a jediný spôsob, ako ich zvládnuť, je spolupracovať. „Jediné, čo potrebujeme, je ľudskosť, uvedomenie si pri pohľade na kohokoľvek z nás, že ty si ja a ja som ty, že tvoríme jednotu,“ povedala Čaputová. Vyzvala na odvahu k ľudskosti a vzájomnému porozumeniu.

Na stretnutí sa zúčastnili viacerí predstavitelia politického života. Nechýbal premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a ministri vládnej koalície. Zúčastnil sa aj František Mikloško, predstaviteľ katolíckeho disentu v časoch komunizmu, bývalý prezident Ivan Gašparovič s manželkou, športovec Matej Tóth, vedec Pavol Čekan a mnohí ďalší. Hosťom je aj bývalý trnavský arcibiskup Róbert Bezák, primátor Bratislavy Matúš Vallo a tiež predstavitelia samosprávnych krajov a koaličných a opozičných politických strán. Medzi vyše 500 pozvanými hosťami sú aj rodičia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a matka jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Svätý otec František v nedeľu 12. septembra pricestoval na svoju prvú návštevu Slovenska. Naposledy navštívila hlava katolíckej cirkvi, pápež Ján Pavol II, Slovensko v septembri 2003. Pápež František na Slovensku pobudne do stredy 15. septembra. Dnes má program v Bratislave, v utorok 14. septembra navštívi Košice a Prešov a svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne.

Foto: TASR – Martin Baumann

(sita)