Na pakistanskej hore Rakapoši uviazli dvaja českí horolezci. Nachádzajú sa vo výške takmer 7-tisíc metrov nad morom.

Dvaja českí horolezci a ich miestny sprievodca uviazli v nedeľu na pakistanskej hore Rakapoši. Tamojšie úrady im vyslali na pomoc dve helikoptéry. Pre zlé poveternostné podmienky však bude záchranná operácia pravdepodobne pokračovať v pondelok. Informovala o tom agentúra AP.

Českí horolezci Jakub Vlček a Petr Macek spolu s pakistanským horským vodcom uviazli v nadmorskej výške 6900 metrov počas zostupu z hory vysokej 7788 metrov. Záchranný tím, vrátane najmenej dvoch vrtuľníkov, čakal v blízkosti hory na zlepšenie poveternostných podmienok. Minister turizmu provincie Gilgit-Baltistán tvrdí, že českí horolezci išli na výstup bez povolenia.

„Českí horolezci išli hore ešte pred vydaním vládneho povolenia, čo je neetické. Očakávame, že každý, kto sa zúčastní takýchto expedícií, bude v prípade núdze dodržiavať zákony a predpisy pre svoju vlastnú bezpečnosť,“ napísal na sociálnej sieti Twitter Násir Ali Khán.

Predstavitelia pakistanského klubu horolezcov incident nekomentovali. Vrch Rakapoši leží v pohorí Karakoram. Ide o dvadsiatusiedmu najvyššiu horu sveta. Od údolia rieky až po jej vrchol musia horolezci prekonať až šesťtisíc výškových metrov.

(tasr)