Merkelová vyzvala Nemcov, aby sa dali zaočkovať: „Nikdy to nebolo jednoduchšie“.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu znova vyzvala občanov, aby sa dali zaočkovať proti koronavírusu. Vláda zároveň mieni otvoriť na týždeň ďalšie dočasné vakcinačné centrá, aby zlepšila mieru zaočkovania obyvateľov. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

„Dať sa zaočkovať nikdy nebolo jednoduchšie,“ povedala Merkelová vo videoodkaze na spropagovanie týždeň trvajúcej akcie, ktorá sa začne v pondelok. „Preto vás žiadam: chráňte seba a ostatných. Dajte sa zaočkovať,“ povedala kancelárka.

V nasledujúcich dňoch budú po celej krajine rozmiestnené mobilné vakcinačné jednotky, napríklad v električkách, mešitách a na futbalových ihriskách.

Zatiaľ je v Nemecku, krajine s približne 80 miliónmi obyvateľov, úplne zaočkovaných vyše 50 miliónov ľudí, čo Merkelová označila za „obrovský úspech“.

Žiaľ, počet nových denných prípadov nákazy v Nemecku opäť stúpa, dodala Merkelová.

Keďže veľká väčšina pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti nebolo zaočkovaných, zásadné je presvedčiť ešte viac ľudí, aby si dali vakcínu aplikovať – takto zvládnu zimu, vysvetlila Merkelová.

Koronavírusom sa od začiatku pandémie nakazili asi štyri milióny Nemcov a vyše 90.000 zomrelo, doplnila kancelárka.

Kým pred rokom neexistovalo žiadne riešenie pandémie, „dnes môžeme ponúknuť toto riešenie: očkovanie bezpečnými a účinnými vakcínami“, zdôraznila Merkelová.

Spomínaná akcia má prebiehať od 13. do 19. septembra.

(tasr)