Pápež František dostal od jezuitov tri dary, jeden z nich vytvorili deti.

V príjemnej, priateľskej a uvoľnenej atmosfére sa v nedeľu podvečer nieslo súkromné stretnutie Svätého Otca s predstaviteľmi Spoločnosti Ježišovej, ktoré trvalo viac ako hodinu a pol. Pre agentúru SITA to povedal provinciál spoločnosti Jozef Šofranko SJ. Pápež sa s viac ako 50 členmi spoločnosti, do ktorej sám patrí, stretol o 17:30 v priestoroch Apoštolskej nunciatúry v Bratislave. „Bolo pre nás povzbudením, že nás samotný Svätý Otec, náš spolubrat, pozval na toto stretnutie. Nie my sme boli jeho iniciátormi, ale pozvanie a prosba o stretnutie vyšla z jeho strany. Svätý Otec si sadol uprostred nás, okamžite sme mu mohli klásť otázky, hneď to prešlo do veľmi hlbokých rozhovorov, ktoré sú pre nás povzbudzujúce, ale aj výzvou,“ opísal Šofranko.

Slovenskí jezuiti odovzdali pápežovi Františkovi tri dary. Prvým bola symbolická ruža, ktorú pripravili z papierových listov deti v jezuitskom Centre pomoci pre rodinu v Trnave. „Reprezentuje modlitby mnohých detí a nám blízkych rodín, i celej našej provincie za Svätého Otca a na jeho úmysly, je výrazom duchovnosti,“ vysvetlil Šofranko. Druhým bola kniha komentárov k biblickej Knihe žalmov. „Kniha je ovocím našej spolupráce s biblistami a teológmi nielen z katolíckych, ale aj evanjelických fakúlt, a tiež so židovskou obcou. Odzrkadľuje akademický apoštolát našej provincie, naše úsilie o ekumenický a medzináboženský dialóg,“ priblížil ďalej provinciál jezuitskej komunity na Slovensku. Tretím darom bola kniha v angličtine s názvom Watersource from the Rock (Prameň zo skaly, pozn. redakcie). Podľa Šofranka prináša svedectvo viery slovenských jezuitov z čias komunistického prenasledovania.

Stretnutím so svojimi jezuitskými spolubratmi ukončil Svätý Otec prvý deň oficiálnej návštevy Slovenska, ktorá potrvá do stredy 15. septembra. V pondelok 13. septembra sa pápežov program začne stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci. V záhrade Prezidentského paláca sa stretne aj s predstaviteľmi štátu, občianskej spoločnosti a diplomatického zboru. Neskôr sa zúčastní na stretnutí s biskupmi a kňazmi, zasvätenými osobami a seminaristami v Katedrále sv. Martina. O 16:00 pápež navštívi centrum Betlehem v Bratislave, ktoré sa stará o ľudí bez domova. Na Rybnom námestí o 16:45 sa stretne s predstaviteľmi židovskej komunity, kde bude mať aj príhovor. Podvečer o 18:00 sa na Apoštolskej nunciatúre stretne s predsedom parlamentu Borisom Kolárom (Sme rodina) a o 18:15 s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO).

V utorok 14. septembra navštívi pápež František Košice a Prešov. Svoju návštevu ukončí 15. septembra na púti v Šaštíne-Strážach.

(sita)