Británia: Vláda zrušila plány na covid pasy v Anglicku. Príčinou je vysoká zaočkovanosť.
Britská vláda zrušila plány na povinné predkladanie covid pasov pri vstupe na miesta hromadných podujatí v Anglicku, ako sú nočné kluby. Oznámil to v nedeľu minister zdravotníctva Sajid Javid.

Vláda predtým avizovala túto povinnosť od konca septembra napriek nesúhlasu podnikov v tomto sektore i časti konzervatívnych poslancov. Javid však v nedeľňajšom vyjadrení uviedol, že vláda už nepovažuje takéto opatrenie za potrebné v situácii, keď sú zaočkované veľké počty obyvateľov.

„Poriadne sme sa na to pozreli a hoci by sme to mali ponechať ako rezervnú možnosť, s potešením môžem povedať, že nebudeme pokračovať v plánoch na očkovacie pasy,“ povedal Javid pre stanicu BBC. V Spojenom kráľovstve je plne zaočkovaných už viac ako 80 percent obyvateľov vo veku od 16 rokov a očakáva sa, že čoskoro oznámia, či budú vakcíny podávané aj vekovej skupine 12- až 15-ročných, približuje AFP.

avid vo vysielaní stanice Times Radio spresnil, že kľúčovým faktorom pre zmenu rozhodnutia bolo to, že na rozdiel od niektorých iných krajín, ktoré zaviedli tzv. covidpasy, zaznamenalo Anglicko „neustály nárast našej miery prijímania“ vakcín.

Javid v reakcii na správy médií o tom, že britská vláda tiež zruší cestovné obmedzenia vrátane nákladných PCR testov pred odchodom do zahraničia a pri návrate do krajiny, pre televíziu Sky News povedal, že to chce urobiť „hneď, ako to bude možné“.

Minister tiež potvrdil, že vláda navrhne odvolanie niektorých mimoriadnych právomocí, ktoré dostala počas pandémie, vrátane možnosti uzatvárať podniky a školy.
„Nepotrebujeme ich, mali by sme sa ich zbaviť,“ vyhlásil pre Times Radio.

(tasr)