Japonsko a Vietnam podpísali dohodu o vojenskej technike v čase obáv z Číny.
Japonsko bude môcť poskytnúť Vietnamu obranné vybavenie a technológiu na základe dohody, ktorú obe strany podpísali v sobotu. Japonský minister obrany Nobuo Kiši uviedol, že táto dohoda pozdvihuje partnerstvo s Vietnanom v rezorte obrany na „novú úroveň“ a tieto vzťahy plánujú prehĺbiť medzinárodnými vojenskými cvičeniami a ďalšími aktivitami. Detaily transferu konkrétneho vybavenia vrátane vojenských plavidiel dopracujú na ďalších rozhovoroch.

Kišiho stretnutie s vietnamským rezortným kolegom Phan Van Giangom v Hanoji sa konalo v čase dvojdňovej cesty čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Iho do vietnamskej metropoly. Wang I ukončil návštevu oznámením, že Čína plánuje Vietnamu darovať tri milióny dávok svojej vakcíny proti koronavírusu.

Pred dvoma týždňami Vietnam navštívila viceprezidentka USA Kamala Harrisová s cieľom posilniť vzťahy s touto krajinou juhovýchodnej Ázie. Harrisová vtedy vyzvala ďalšie krajiny, aby sa postavili proti „zastrašovaniu“ zo strany Číny v oblasti Juhočínskeho mora.

Japonské ministerstvo obrany uviedlo, že Kiši a Giang sa zhodli na dôležitosti zachovania slobodnej plavby a preletu v indotichomorskom regióne, ako aj spolupráce v rôznych oblastiach vrátane kybernetickej bezpečnosti.

(tasr)