Britský premiér a kráľovná si pripomenuli výročie útokov z 11. septembra. Kráľovná Alžbeta II., premiér Boris Johnson a ďalší britskí lídri v sobotu pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v USA vyzdvihli medzinárodné odhodlanie, ktoré vzišlo z tragédie z 11. septembra 2001. Informovali o tom agentúry PA Media a DPA.

Johnson vo videoodkaze zdôraznil, že hrozba terorizmu pretrváva, ľudia však odmietajú žiť svoje životy v „trvalom strachu“. „Skutočnosť, že sa dnes schádzame – v smútku, no tiež vo viere a odhodlaní –, preukazuje neúspech terorizmu a silu väzieb medzi nami,“ uviedol britský premiér. Kráľovná v správe pre prezidenta USA Joea Bidena napísala, že ona, ako aj celá jej rodina i krajina naďalej smerujú svoje myšlienky a modlitby k obetiam, tým, čo prežili, pozostalým i záchranárom.

„Moja návšteva lokality Svetového obchodného centra v roku 2010 je pevne uchytená v mojej pamäti. Pripomína mi, že keď si uctievame ľudí z mnohých krajín, vierovyznaní a prostredí, ktorí prišli o život, vzdávame hold aj húževnatosti a odhodlaniu komunít, ktoré sa spojili pri obnove,“ uviedla Alžbeta II.

Líder opozičných labouristov Keir Starmer uviedol, že dôsledky útokov spred dvoch desaťročí dodnes stále pociťujeme. „Keď si však pripomíname toto výročie, som presvedčený, že naše odhodlanie nikdy nebolo silnejšie. Budeme pokračovať v boji proti terorizmu a násiliu presadzovaním našich hodnôt spravodlivosti a mieru,“ dodal.

Bývalý britský premiér Tony Blair, ktorý pôsobil vo funkcii v čase útokov v USA, uviedol, že medzinárodné spoločenstvo musí byť pripravené podniknúť kroky voči hnutiu Taliban, ak znova umožní, aby sa Afganistan stal základňou pre terorizmus. Podľa Blaira Spojené štáty a ich spojenci nemali inú možnosť ako vojensky zasiahnuť po tom, ako Taliban odmietol vydať vedenie teroristickej siete al-Káida zodpovedné za útoky.

Bývalý šéf britských ozbrojených síl lord Richards vyjadril názor, že návrat Talibanu k moci v Afganistane so sebou prináša aj hrozbu „ďalšieho 11. septembra“, keďže teroristi budú môcť využiť nekontrolované lokality. „Vrátili sme sa do temného obdobia, ktoré musíme nejako zvládnuť,“ povedal pre rozhlasovú stanicu LBC.

(tasr, min)