Minister zdravotníctva v Severnom Macedónsku podal pre požiar v nemocnici demisiu. Tragédia si vyžiadala 14 životov a 12 zranených.

Severomacedónsky minister zdravotníctva Venko Filipče v piatok oznámil, že odstupuje zo svojej funkcie. Stalo sa tak v reakcii na stredajší požiar, ktorý vypukol v nemocnici pre covidových pacientov v meste Tetovo a vyžiadal si životy 14 osôb a 12 zranených. Informovala o tom agentúra AP.

„Tragédia v Tetove ma veľmi zasiahla… ako lekár a minister som z etických dôvodov predložil moju demisiu premiérovi Zoranovi Zaevovi,“ povedal podľa agentúry AFP Filipče novinárom v hlavnom meste Skopje.

Okrem Filipčeho podal už predtým demisiu aj jeho námestník Ilir Hasani či dvaja riaditelia nemocnice.

Požiar vypukol v stredu večer v Tetove ležiacom na severozápade krajiny. Podľa svedkov mu predchádzala explózia. Plamene za niekoľko minút zničili budovu kliniky, ktorú postavili len vlani za účelom liečby pacientov s ochorením COVID-19. Medzi obeťami tragédie je osem žien a šesť mužov vo veku 29-78 rokov, pričom dvaja z nich boli príbuznými hospitalizovaných pacientov.

Predpokladá sa, že príčinou požiaru bola nehoda, ale vyšetrovanie stále prebieha. Prezident Stevo Pendarovski uviedol, že vyšetrovanie bude ukončené do piatich dní. Podľa jeho slov všetko naznačuje tomu, že požiar nebol založený úmyselne.

Severné Macedónsko tiež oznámilo, že prijalo ponuku iných členov NATO na vyslanie hasičských expertov. Vláda v Skopje ohlásila, že do vyšetrovania sa zapojí aj tím nemeckej kriminálnej polície.

V Severnom Macedónsku zriadili z dôvodu narastajúceho počtu hospitalizácií pacientov s covidom za posledný rok 19 poľných nemocníc financovaných z pôžičky od Svetovej banky. Všetky z nich boli podľa zdravotníckych úradov postavené v súlade so štandardmi, aké vyplývali z podmienok pôžičky. Prokuratúra nariadila v prípade požiaru v Tetove zaistiť všetku stavebnú dokumentáciu s cieľom zistiť, či došlo k prípadným pochybeniam.

(tasr)