Litovskí vojaci majú na hranici s Bieloruskom väčšie právomoci. Poľsko v reakcii na nárast nelegálnych migrantov vyhlásilo v pohraničí výnimočný stav.

Agentúra DPA informovala, že litovský parlament schválil v piatok príslušný výnos, ktorý predložil prezident Gitanas Nauséda. V súlade s prijatými zmenami smú vojaci, ktorí sú na hliadke s pohraničnou strážou, zastaviť a prehľadávať vozidlá a ľudí. Tiež budú môcť používať bližšie nešpecifikované „špeciálne zariadenie“. Vláda vo Vilniuse viní bieloruské úrady, že zámerne nebránia pokusom utečencov o ilegálne prekročenie hranice Bieloruska s Litvou, ktorá je súčasne aj vonkajšou hranicou EÚ.

Do Litvy prišlo tento rok cez hranice s Bieloruskom už viac ako 4000 migrantov pochádzajúcich väčšinou z Iraku. Vlani ich pritom evidovali len 81. Tisíce utečencov na hraniciach zastavili a vrátili späť po tom, ako Vilnius v auguste rozhodol, že im bude aktívne brániť vo vstupe do krajiny. Vysoký nárast počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich z bieloruského pohraničného územia zaznamenali aj Poľsko a Lotyšsko.

Poľsko v reakcii na túto situáciu vyhlásilo prvýkrát od pádu komunizmu v dvoch pohraničných regiónoch 30-dňový výnimočný stav. Ten bude platiť v 183 pohraničných lokalitách a na základe neho v nich budú zakázané všetky turistické exkurzie, kultúrne i hromadné podujatia a demonštrácie. Tento krok má umožniť pohraničníkom, armáde a polícii účinnejšie monitorovať situáciu na hraniciach s Bieloruskom.

(tasr, bop)