Z afganského Kábulu odletelo druhé lietadlo s cudzincami. Biely dom označil postoj Talibanu k letom ako „pragmatický a profesionálny“.

Druhé lietadlo s cudzincami smerovalo do katarskej Dauhy, podobne ako prvý charterový let vo štvrtok, ktorým sa viezla približne stovka pasažierov. Spomedzi cestujúcich bolo 49 Francúzov a ich rodinných príslušníkov, informovala francúzska agentúra AFP bez uvedenia ďalších počtov.

Biely dom vo štvrtok označil postoj Talibanu k letom ako „pragmatický a profesionálny“. Osobitná predstaviteľka OSN pre Afganistan Deborah Lyonsová však varovala, že toto militantné afganské hnutie podľa všetkého vykonáva represie voči svojim oponentom.

„Máme obavy, že napriek mnohým vyhláseniam o udeľovaní amnestií existujú vierohodné tvrdenia o odvetnom zabíjaní,“ povedala Lyonsová s tým, že ohrození sú bývalí príslušníci bezpečnostných zložiek a zamestnanci predchádzajúcej vlády.

Podľa nepotvrdených informácií sa Taliban chystá slávnostne inaugurovať novú vládu v sobotu – na 20. výročie útokov z 11. septembra 2001 v USA, následkom ktorých o necelý mesiac neskôr Spojené štáty napadli Afganistan. Predstaviteľ Talibanu však v piatok označili správy o sobotňajšej inaugurácií vlády – zloženej výhradne z mužov a členov hnutia prevažne paštúnskeho pôvodu – za ničím nepodložené fámy. Inauguračná ceremónia bola podľa neho zrušená a členovia nového kabinetu už začali úradovať aj bez nej.

(tasr, bop)