Troch predstaviteľov prodemokratickej skupiny obvinili z podvratnej činnosti. Z podvratnej činnosti úrady obvinili aj ich Hongkonskú alianciu na podporu patriotických demokratických hnutí v Číne, ktorá organizovala sviečkové vigílie pri príležitosti výročia masakry na Námestí nebeského pokoja v Pekingu zo 4. júna 1989.

Predseda a dvaja podpredsedovia Hongkonskej aliancie na podporu patriotických demokratických hnutí v Číne čelia obvineniam z podnecovania k rozvratu štátnej moci na základe zákona o národnej bezpečnosti. Z podvratnej činnosti je obvinená aj samotná aliancia.

Všetci traja sú vo väzbe. Predseda Lee Cheuk-yan a podpredseda Albert Ho si odpykávajú tresty odňatia slobody za účasť na nepovolených zhromaždeniach v roku 2019. Podpredsedníčku Chow Hang-tung, ktorú tento týždeň s ďalšími členmi zatkli za nespolupracovanie s úradmi, súd odmietol prepustiť na kauciu. Ďalšie súdne pojednávania sú naplánované na október.

Aliancia je známa najmä pre organizáciu sviečkových vigílií v Hongkongu pri príležitosti výročia masakry na Námestí nebeského pokoja v Pekingu zo 4. júna 1989. Podujatia každý rok navštevovalo mnoho ľudí a bývali to jediné veľké verejné pamätné podujatia na udalosti na čínskom území. S nástupom pandémie úrady vigílie po ostatné dva roky zakázali s odvolaním sa na zdravotné riziká, kritici sú však presvedčení, že je to súčasťou úradného záťahu na disent.

Úrady však teraz Hongkonskú alianciu na podporu patriotických demokratických hnutí v Číne označili za zahraničného agenta. Preto od nej požadovali podrobnosti o jej činnosti a financiách v spojitosti s jej údajnými aktivitami a väzbami na demokratické skupiny v zahraničí.

Polícia tiež vo štvrtok skonfiškovala počítače, dokumenty a propagačný materiál zo zavretého múzea o masakre na Námestí nebeského pokoja, ktoré viedla aliancia. Tiež jej zmrazili majetok v hodnote 2,2 milióna hongkonských dolárov.

Od vlaňajšieho prijatia zákona o národnej bezpečnosti, ktorý zakazuje snahy o odtrhnutie, podvratnú činnosť, terorizmus a spolčovanie sa so zahraničnými silami, úrady zatkli desiatky prodemokratických aktivistov. Mnoho prodemokratických organizácií sa zase z bezpečnostných dôvodov rozpadlo.

(sita)