Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom v piatok uviedol, že dokončil výstavbu plynovodu Nord Stream 2 do Nemecka. Tento projekt vyvoláva mnoho kontroverzií, pričom proti nemu vystupujú predovšetkým Spojené štáty a Ukrajina.

Gazprom vo vyhlásení prostredníctvom aplikácie Telegram a s odvolaním sa na svojho generálneho riaditeľa Alexeja Millera skonštatoval, že výstavba Nord Stream 2 bola v piatok ráno „úplne dokončená“. Nord Stream 2 vlastní práve Gazprom a investovalo doň niekoľko európskych spoločností. Postavili ho pod Baltským morom a obchádza Poľsko a Ukrajinu, čo prinieslo námietky oboch týchto krajín.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij nedávno označil Nord Stream 2 za silnú geopolitickú zbraň v rukách Ruska. Washington zasa dlhodobo tvrdí, že plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka, ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a poškodzuje spojencov ako Ukrajina či Poľsko, ktoré v súčasnosti profitujú z poplatkov za tranzit ruského plynu.

Podľa dohody z 21. júla, ktorá umožnila dokončenie projektu Nord Stream 2 bez uvalenia amerických sankcií na nemecké subjekty, sa USA a Nemecko zaviazali bojovať proti akýmkoľvek ruským pokusom použiť plynovod Nord Stream 2 ako politickú zbraň. Zároveň súhlasili, že budú podporovať Ukrajinu či Poľsko, ktoré plynovod obchádza, a to financovaním projektov v oblasti alternatívnej energie a jej rozvoja.

(sita)