Niekoľko popredných amerických leteckých spoločností upozornilo, že nárast prípadov ochorenia COVID-19 v dôsledku delta variantu koronavírusu negatívne vplýva na predaj letenieka ďalej spomaľuje obnovu cestovného ruchu. Uvádzajú, že po mesiacoch zlepšujúcej sa situácie predstavoval august z pohľadu počtu zájazdov sklamanie.

Generálny riaditeľ spoločnosti Delta Air Lines Ed Bastian vo štvrtok uviedol, že ľudia síce stále cestujú, ale kľúčové segmenty, ktoré tvoria obchodné a medzinárodné lety, stále do značnej miery absentujú. Delta uviedla, že stále očakáva, že v treťom štvrťroku vykáže upravený zisk pred zdanením, ale príjmy sa budú pohybovať na dolnej hranici predchádzajúcej prognózy.

Spoločnosť United Airlines uviedla, že jej príjmy sú slabšie, než sa pôvodne očakávalo, a predpovedá stratu pred zdanením v treťom štvrťroku, ktorá by sa mohla rozšíriť aj do štvrtého kvartálu, ak bude nárast prípadov koronavírusu pokračovať. Tvrdí, že skresáva počet letov tak, aby zodpovedal nižšiemu dopytu.

Ďalšie aerolínie, American Airlines skonštatovali, že spomalenie ekonomického rastu, ktoré sa začalo v auguste, pokračuje aj v septembri. Letecká spoločnosť preto znížila prognózu príjmov v treťom štvrťroku.

Letecká spoločnosť Southwest Airlines informovala, že voľnočasové cestovanie sa oslabilo, pričom v septembri a októbri zaznamenala väčší počet zrušených leteniek a rezervácií. Rezervácie na zimné prázdniny sú však naďalej v norme.

(sita)