Podnikateľ Ján Kováčik sa o existencii miliónových zmeniek dozvedel až z médií. Pavol Rusko podľa Kováčika tvrdil, že finančné záväzky sa týkajú len jeho osobne a nie Markízy.

Podnikateľ a šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik sa o existencii miliónových zmeniek, za ktoré mala ručiť spoločnosť Markíza Slovakia, dozvedel až v roku 2016 z médií. Uviedol to dnes v rámci svojej svedeckej výpovede v procese so Štefanom Ághom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Ako ďalej povedal, v roku 2000 bol poverený americkou spoločnosťou CME vyjednávať s Marianom Kočnerom a Štefanom A. v rámci riešenia takzvanej kauzy Gamatex, teda sporu o vlastníctvo Markízy. Kováčik uviedol, že vec sa nakoniec riešila prevodom 80 miliónov vtedajších korún Kočnerovi.

„To bola v súvislosti s týmto rokovaním najvyššia suma,“ ozrejmil Kováčik. Ďalej priblížil, že keď neskôr od bývalého riaditeľa Pavla Ruska kupoval podiel v Markíze, lebo ten sa chystal vstúpiť do politiky, pýtal sa ho, či má spoločnosť nejaké finančné záväzky. Rusko podľa neho odpovedal, že finančné záväzky sa týkajú len jeho osobne a nie spoločnosti.

Na dnešnom pojednávaní vypovedal aj podnikateľ Milan Fiľo, ktorý v minulosti tiež vlastnil podiel v Markíze. „Neviem o zmenkách, neviem o tom nič konkrétne,“ povedal. Zároveň uviedol, že keby v roku 2000, keď kupoval podiel v Markíze, vedel o miliónových záväzkoch, do celej veci by nešiel. „Nikdy by som do toho nevstúpil, určite,“ zdôraznil. Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať 28. septembra.

(sita)