Po hurikáne Ida čelia neistote predovšetkým malé podniky. Viac ako týždeň po vyčíňaní hurikánu Ida majitelia firiem od Louisiany po Connecticut stále spočítavajú finančné straty a usilujú sa o nájdenie cesty vpred. Predovšetkým majitelia malých prevádzok po spúšti, ktorú Ida zanechala, čelia veľkej neistote.

„Pre majiteľa podniku neexistuje žiadna nervóznejšia situácia, ako úplná nejasnosť pri plánovaní,“ vyhlásil Pike Howard, finančný riaditeľ siete reštaurácií Felipe’s Mexican Taqueria v New Orleans. „V ostatných 18 až 24 mesiacoch to bolo ako na horskej dráhe. Keby sme nemali v tejto situácii hotovostnú rezervu, neviem, čo by sme robili,“ dodal.

Ida úplne spustošila rozvodnú sieť v Louisiane, pričom zanechala bez elektriny celé mesto New Orleans a tisícky ďalších obyvateľov v iných častiach Louisiany. Aj keď dodávky elektrickej energie postupne obnovujú, mnoho prevádzok je stále odstrihnutých od elektriny.

Howardovmu najväčšiemu dodávateľovi, spoločnosti Performance Food Group, bude trvať najmenej tri týždne, kým dokáže opäť dodávať kľúčové suroviny. Keďže sídli v meste Houma odstrihnutom od elektriny, pokazené potraviny a najmenej dvojtýždňová neschopnosť dodávať mu spôsobia stratu približne 250-tisíc dolárov.

(sita)