V Španielsku zatkli bývalého šéfa venezuelskej rozviedky stíhaného v USA. Muž žil v úplnej izolácii v malom byte v Madride.

Španielska polícia zadržala vo štvrtok v noci bývalého šéfa venezuelskej vojenskej rozviedky Huga Armanda Carvajala, ktorý je v Spojených štátoch stíhaný za obchodovanie s drogami. Informovali o tom v piatok agentúry AFP a AP.

Generála Carvajala (61) zadržali v malom byte v Madride. Podľa polície tam žil v úplnej izolácii, pričom nevychádzal von ani nepozeral z okien. Na úteku bol od novembra 2019. Zmizol vtedy iba niekoľko dní po tom, ako španielsky najvyšší súd rozhodol, že ho vydá do USA.

Carvajal, známy ako „El Pollo“ (Kurča), pôsobil v rokoch 2004-2011 na čele venezuelskej vojenskej spravodajskej služby. Bol blízkym spolupracovníkom venezuelského lídra Huga Cháveza. O hodnosť  Carvajala pripravila administratíva Nicolása Madura, ktorý bol Chávezovým nástupcom. Carvajal totiž vo februári 2019 vyjadril podporu vodcovi opozície Juanovi Guaidóovi, ktorý sa krátko predtým vyhlásil za úradujúceho prezidenta Venezuely. Carjaval potom utiekol do Dominikánskej republiky a odtiaľ do Španielska.

Americké ministerstvo financií po Carvajalovi pátra už dlhší čas, pričom ho podozrieva, že poskytoval Revolučným ozbrojeným silám Kolumbie (FARC) podporu pri obchodovaní s drogami.

Na základe obvinenia vzneseného v New Yorku v roku 2011 Carvajala obvinili z koordinácie prepravy viac ako 5,6 tony kokaínu z Venezuely do Mexika v roku 2006. Táto zásielka mala smerovať do USA.

Ak Carvajala uznajú za vinného, hrozí mu desať rokov väzenia až doživotie.

Carvajal všetky obvinenia popiera, pripomína AFP.

(tasr)