Rusko a Bielorusko začali vojenské manévre, susedné štáty majú obavy. Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo o začatí spoločného rusko-bieloruského vojenského cvičenia, ktoré sa pod kódovým názvom Západ-2021 do 15. septembra koná na cvičiskách v Rusku a Bielorusku, ako aj v južnej časti Pobaltia. Ako uviedla agentúra Interfax, na cvičení sa zúčastňuje  personál vojenských kontingentov z Bieloruska, Kazachstanu a Ruska.

Náčelník generálneho štábu bieloruskej armády a prvý námestník ministra obrany Viktor Gulevič uviedol, že cvičenie má za cieľ demonštrovať vysokú pripravenosť armád Ruska a Bieloruska na spoločné akcie na zaistenie suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

Gulevič ubezpečil, že „toto cvičenie neohrozuje ani európske spoločenstvo ako celok, ani konkrétne susedné krajiny“. Dodal, že spoločné strategické cvičenie Západ-2021 „má výlučne obranné zameranie“. „Zlepšujeme výcvik vojakov a zvyšujeme pripravenosť vykonávať bojové misie,“ zhrnul Gulevič.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg už skôr vyzval Rusko, aby sa správalo predvídateľne a transparentne a zverejnilo počet vojenského personálu, ktorý sa zúčastní na cvičení Západ-2021. Pobaltské krajiny, ako aj Poľsko a Ukrajina sú totiž týmito manévrami znepokojené.

Podľa Interfaxu sa do cvičenia zapojí celkovo asi 200.000 ľudí. Z Ruska naň bolo vyslaných asi 2500 vojakov a dorazili aj kontingenty z iných krajín: ide o asi 500 vojakov z Arménska, Indie, Kazachstanu, Kirgizska, Mongolska, Pakistanu a Srí Lanky. Ruské ministerstvo obrany spresnilo, že hlavná praktická časť cvičenia sa uskutoční na viacerých polygónoch v Rusku – Kaliningradskej, Pskovskej, Nižnonovgorodskej a Leningradskej oblasti, ako aj v južnej časti Baltského mora a na cvičiskách v Brestskej oblasti v Bielorusku.

(tasr, min)