Rusko vydá do Bieloruska účastníka vlaňajších protestov v bieloruskom meste Brest, informovalo vo štvrtok bieloruské centrum pre ľudské práva Viasna. Dodalo, že o vydaní Vadzima Dubojského rozhodol vo štvrtok súd v ruskom meste Belgorod. Centrum Viasna podľa agentúry Interfax spresnilo, že ruskí ľudskoprávni aktivisti upozornia na tento prípad Európsky súd pre ľudské práva.

Voči Dubojskému sa v Bielorusku začalo trestné stíhanie pre účasť na masových nepokojoch, za čo mu hrozí osem rokov väzenia. Masové protesty vypukli v Bielorusku vlani v auguste po zverejnení oficiálnych výsledkov prezidentských volieb, ktoré vyhral Alexandr Lukašenko s vyše 80 percentami hlasov. Líderku opozície Sviatlanu Cichanovskú podporilo desať percent voličov. Podľa bieloruskej opozície a západných krajín však boli tieto voľby sfalšované.

Občania sa na týchto protestoch domáhali Lukašenkovho odchodu z funkcie a vypísania nových volieb. Bezpečnostné zložky proti týmto nenásilným demonštráciám zasiahli silou a zadržali tisíce ich účastníkov, pričom mnohí boli vo väzbe vystavení fyzickému násiliu.

(tasr, min)