V Afganistane poškodili mauzóleum, v ktorom je pochovaný legendárny vojenský veliteľ Ahmad Šáh Masúd-„Lev z Pandžšíru“,

považovaný mnohými Afgancami za národného hrdinu pre jeho odboj proti sovietskej okupácii.

K poškodeniu došlo zrejme počas nedávnych bojov v oblasti Pandžšíru. Na základe videí zdieľaných na sociálnych sieťach o tom vo štvrtok informovala agentúra DPA.

Podľa DPA nie je jasné, aký je rozsah škôd na hrobke a ako došlo k jej poškodeniu. Zo zverejnených záberov je jasné, že okná na mauzóleu sú rozbité a platňa na hrobe je zlomená na tri časti.

V médiách sa objavili špekulácie, že za znesvätením hrobky je fundamentalistické hnutie Taliban, ktoré Masúd považoval za úhlavného nepriateľa.

V jednom z videí totiž kameraman, zrejme príslušník Talibanu, ktorého hlas počuť na zázname, ďakuje svojim bojových druhom za zničenie Masúdovej hrobky.

V inom videu však iný príslušník Talibanu hovorí o  prevoze poškodeného náhrobku na opravu do Kábulu. Hovorca Talibanu v afganskej metropole o incidente ešte nevedel, keď ho vo štvrtok kontaktovala agentúra DPA.

Videá o znesvätení Masúdovho mauzólea sa v Afganistane rýchlo stali virálnymi a mnohých Afgancov tento zatiaľ oficiálne nepotvrdený incident rozhorčil o to viac, že na dnes pripadá 20. výročie atentátu na Masúda.Došlo k nemu 9. septembra 2001, dva dni pred útokmi na USA z 11. septembra.

Masúda vtedy v severoafganskej provincii Tachár zabili dvaja samovražední atentátnici, pravdepodobne príslušníci teroristickej organizácie al-Káida, vydávajúci sa za marockých novinárov. Počas rozhovoru s Masúdom jeden z nich odpálil bombu skrytú v kamere. Masúd utrpel ťažké zranenia, ktorým podľahol. Jeho smrť bola utajovaná až do 13. septembra.

Masúd pochádzal z tadžicko-sunnitského prostredia v údolí Pandžšír v severnom Afganistane. V 70. rokoch začal študovať strojárstvo na Polytechnickej univerzite v Kábule, kde sa zapájal do náboženských protikomunistických hnutí v okolí popredného islamistu Burhánuddína Rabbáního.

Počas sovietsko-afganskej vojny mu jeho úloha ako mocného povstaleckého vodcu mudžahedínov priniesla medzi jeho stúpencami prezývku Lev z Pandžšíru, keď úspešne ubránil údolie Pandžšír pred Sovietmi.

Po vzostupe Talibanu v roku 1996 sa Masúd, ktorý odmietol fundamentalistický výklad islamu Talibanu, vrátil k ozbrojenej opozícii. Stal sa vojenským a politickým vodcom tzv. Severnej aliancie, ktorá do roku 2000 ovládala iba päť až desať percent krajiny.

V roku 2001 navštívil Európu a na stretnutiach, napr. v Európskom parlamente, vyzýval európskych lídrov, aby vyvíjali tlak na Pakistan za jeho podporu Talibanu. Podľa niektorých médií Taliban sa ľuďom pokúša brániť v tom, aby si v deň výročia atentátu pripomínali Masúdovo hrdinstvo.

Masúdov syn Ahmad stojí teraz na čele afganského frontu národného odporu, ktorý bojuje proti Talibanu, pričom vyzýva na celoštátne povstanie proti tomuto fundamentalistickému hnutiu i jeho pomáhačom z Pakistanu.  Jednotky Ahmada Masúda sa v nedávnych bojoch v údolí Pandžšír postavili na odpor proti Talibanu ovládajúcemu už prakticky celý Afganistan. Masúdov syn nedávno upozornil, že Taliban sa vôbec nezmenil a stal sa „oveľa radikálnejším ako v minulosti“. V súvislosti s tým požiadal o podporu aj medzinárodné spoločenstvo.

Ilustračná foto: TASR/AP

(tasr)