Mimoriadna schôdza k odvolávaniu Mikulca z funkcie sa dnes konať nebude. Ďalší pokus o otvorenie schôdze budú mať členovia zákonodarného zboru v piatok.

Plénum totiž ani na druhýkrát nebolo uznášaniaschopné. V rokovacej sále sa prezentovalo iba 53 poslancov. Potrebná pritom bola účasť nadpolovičnej väčšiny všetkých poslancov Národnej rady SR, teda minimálne 76. Ďalší pokus o otvorenie schôdze budú mať členovia zákonodarného zboru v piatok 10. septembra o 9:00.

Schôdzu inicioval opozičný Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a nezaradení poslanci parlamentu. Plénum nebolo k tomuto bodu dvakrát uznášaniaschopné ani 30. a 31. augusta. Schôdzu o odvolaní Mikulca žiadal Smer-SD aj v júli. Zákonodarný zbor však ani vtedy nebol uznášaniaschopný a táto schôdza sa tak odložila na september.

Koaličné strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí využili koncom augusta parlamentnú obštrukciu. Prezentovala sa len štvrtá koaličná strana Sme rodina, ktorá chcela o odvolaní Mikulca rokovať, keďže k ministrovi vnútra má dlhodobo výhrady.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

(sita)