Talianska polícia prehľadala domovy a počítače ľudí, ktorých podozrieva z toho, že plánovali násilné akcie na protestoch proti covidpasom.

Tie sa majú konať tento víkend. Informovala o tom agentúra AFP. Všetci ôsmi podozriví boli na sociálnej sieti Telegram členmi četovej skupiny, ktorá sa nazývala „Bojovníci“. V skupine spoločne diskutovali o tom, že na protestoch proti covidovým pasom použijú zbrane a výbušniny, píše sa vo vyhlásení talianskej polície.

Razie policajti vykonali vo viacerých mestách, napríklad v Ríme, Miláne, Benátkach či v Bergame.

Podozriví sa podľa polície zrejme plánovali tento víkend zúčastniť na protestoch v hlavnom meste Rím, obviňujú ich však aj z toho, že vo svojich domovských regiónoch „podnecovali iných členov skupiny k násilným akciám“, uvádza AFP.

Niektorí členovia tiež plánovali stretnutie, počas ktorého si mali v úmysle zaobstarať chladné zbrane, ktoré následne chceli na protestoch v Ríme použiť.

Covidpasy sú jedným z posledných opatrení, ktoré zaviedla talianska vláda v snahe spomaliť šírenie koronavírusu v krajine. Slúžia ako potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu, negatívnom výsledku testu alebo nedávnom prekonaní ochorenia COVID-19. Tento preukaz v Taliansku požadujú od každého, kto chce jesť v interiéroch reštaurácií či cestovať vnútroštátnymi vlakmi a autobusmi.

V Taliansku je v súčasnosti plne zaočkovaných viac ako 39 miliónov ľudí, teda takmer 73 percent obyvateľov starších ako 12 rokov, uvádza AFP.

(tasr)