Fico: Každý, kto spochybňuje holokaust, je ignorant histórie. Nikdy nesmieme zabudnúť, popierať a zľahčovať túto tragickú skutočnosť, ktorá sa v minulosti udiala.

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico to vyhlásil pri príležitosti 80. výročia od prijatia tzv. Židovského kódexu. „Dnes sme si pri Pamätníku holokaustu na Rybnom námestí v Bratislave uctili obete jednej z najväčších tragédií ľudskej histórie, pri ktorej boli zavraždené milióny nevinných ľudí,“ uviedol.

Pamätný Deň obetí holokaustu a rasového násilia považuje za príležitosť, pripomenúť si tieto hrôzy a odkázať všetkým, ktorí ich popierajú, že existuje obrovské množstvo dôkazov o pravdivosti holokaustu. „Aj keď rady preživších toto peklo z roka na rok rednú, ešte stále žijú svedkovia, ktorých životy táto obrovská tragédia postihla,“ vyhlásil Fico.

Slovensko si vo štvrtok pripomína 80. výročie prijatia Židovského kódexu – protižidovskej právnej normy prijatej vládou Slovenského štátu v roku 1941. Židovský kódex sa radil medzi najtvrdšie protižidovské právne opatrenia v Európe. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomenulo, že tragickým vyústením bolo 70.000 obetí holokaustu z územia vtedajšieho Slovenska.

(tasr)