V Rusku zadržali novinárky, ktoré demonštrovali za slobodu médií. Novinárky požadovali, aby úrady zrušili zákon, ktorý umožňuje označovanie médií a novinárov za zahraničných agentov.

Moskovská polícia v stredu zadržala novinárky, ktoré pred ruským ministerstvom vnútra protestovali proti záťahu úradov na nezávislé médiá. Informovala o tom nezávislá televízia Dožď s tým, že Irina Dolininová, Polina Užvakovová a Alesija Marochovská z média Važnyje Istorii pred ministerstvom protestovali proti nedávnemu vyhláseniu niekoľkých nezávislých médií, vrátane spomenutých dvoch, za zahraničných agentov. Prívlastok zahraničný agent má silnú pejoratívnu konotáciu, ktorá by mohla zdiskreditovať jeho nositeľa, a zároveň znamená zvýšené vládne monitorovanie.

Ruské nezávislé médiá, novinári, ľudskoprávni aktivisti a podporovatelia opozície čelia s prichádzajúcimi parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať 19. septembra, zvýšenému tlaku zo strany vlády. Hlasovanie je široko vnímané ako súčasť snáh prezidenta Vladimira Putina poistiť si vládu ešte pred prezidentskými voľbami v roku 2024. Šesťdesiatosemročný líder, ktorý je pri moci už viac ako dve desaťročia, vlani pretlačil ústavné zmeny, ktoré mu potenciálne umožnia udržať sa až do roku 2036.

V ostatných mesiacoch úrady vyhlásili viacero nezávislých médií a novinárov za zahraničných agentov a vykonali razie u niekoľkých prominentných novinárov. Jedno vydavateľstvo, ktoré publikovalo investigatívne správy o korupcii hodnostárov a ľudí blízkych Putinovi, vyhlásili za nežiaducu organizáciu a ďalšie dve médiá ukončili činnosť po tom, ako ich obvinili, že majú väzby na nežiaduce organizácie.

(sita)