Saleziáni pripravili k stretnutiu pápeža s Rómami televízny dokument
o práci saleziánskej rodiny medzi Rómami na Slovensku. Dokument približuje prácu saleziánskej rodiny medzi Rómami na sídliskách Luník IX v Košiciach a Poštárka v Bardejove či prácu sestier saleziánok na Orechovom dvore v Nitre.

Najdlhšie pracujú s Rómami saleziáni na Poštárke v Bardejove. Ich misia sa začala už v roku 1990, kde prišli na pozvanie sr. Atanázie z rádu sv. Bazila Veľkého. Počas prvých troch rokov svojej aktivity pôsobili na voľnom priestranstve a neskôr v prenajatých priestoroch kultúrneho strediska. V roku 1995 kúpili budovu, ktorú postupne zrekonštruovali a dnes slúži ako denné oratórium s kostolom bl. Zefyrína. Saleziánom sa na Poštárke podarilo založiť aj cirkevnú Základnú školu s materskou školou bl. Zefyrína. Škola vychováva a vzdeláva deti od veku štyroch rokov po štvrtý ročník základnej školy, prevažne pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Na Luníku IX saleziáni začali pôsobiť od roku 2008. Po roku bývania priamo v bytovke sa presťahovali do novovybudovaného saleziánskeho domu uprostred sídliska, ku ktorému v priebehu ďalších dvoch rokov pribudol kostol i saleziánske oratórium.

V nitrianskej rómskej osade Orechov dvor sa pastorácii Rómov venujú sestry saleziánky. Tie tu vedú materské centrum, kde sa venujú mladým mamám s najmenšími deťmi, vyučujú v rómskej škole a v komunitnom centre. Okrem Nitry sestry pôsobia medzi Rómami aj v Košiciach, kde rozbiehajú pastoračný projekt pre rómske dievčatá Kolégium Márie Romero. Taktiež v Rožňave, kde je zriadené Centrum pre deti a rodinu Dominika.

Na stránke denníka Štandard sme k téme priniesli reportáž z Luníka IX, ako aj rozhovor s Petrom Bešenyeim, saleziánom, ktorý začínal s pastoráciou Rómov a dnes je jedným z hlavných organizátorov stretnutia pápeža Františka s Rómami.

Video vzniklo v rámci edície Viera do vrecka. Pozrieť sa dá na YouTube kanáli saleziánov.

Štandard informoval Rastislav Hamráček SDB.

Foto: saleziani.sk

(mic)