Predseda Európskej rady Charles Michel v stredu oznámil, že telefonicky hovoril s ruským  prezidentom Vladimirom Putinom a iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím najmä o situácii v Afganistane.

Michel na svojom účte na Twitteri spresnil, že s Putinom diskutoval o najnovšom situácii v Afganistane a vplyve tohto vývoja na širší región. EÚ a Rusko majú podľa neho spoločný záujem na stabilite v tejto časti sveta. „Prioritou je predchádzanie humanitárnej katastrofe, boj proti terorizmu a obchodovaniu s drogami a zaručenie ľudských práv – vrátane práv žien, dievčat a menšín,“ konštatoval Michel.

Dodal, že túto príležitosť využil aj na to, aby Moskve pripomenul, že EÚ aj naďalej a podporuje územnú celistvosť Ukrajiny a Gruzínska. S Putinom hovoril aj o perspektíve urovnania vzťahov medzi Arménskom a Azerbajdžanom na základe budovanie dôvery a dialógu a v mene EÚ odsúdil snahy Bieloruska využívať nelegálnu migráciu proti členským štátom eurobloku.

Michel rovnako na Twitteri uviedol, že o situácii v Afganistane telefonoval aj s iránskym prezidentom, pričom zdôraznil, že EÚ a Irán majú spoločný záujem spolupracovať na riešení regionálnych a globálnych problémov vrátane situácie v Afganistane. EÚ a medzinárodné spoločenstvo vynaložia maximálne úsilie, aby zabránili humanitárnej kríze v tejto krajine a ocenil, že Irán ako priamy sused Afganistanu zohral dôležitú úlohu pri prijímaní afganských utečencov.

(tasr)