Čečensko vyhlásilo súťaž o najlepší portrét vodcu Ramzana Kadyrova. Najvyšší predstaviteľ čečenského zákonodarného zboru Magomed Daudov na sociálnej sieti Instagram napísal,

že súťaž je výsledkom „početných žiadostí“ od Čečencov žijúcich v zahraničí. Daudov uviedol, že umelci, ktorí urobia najlepšie portréty Kadyrova, ale aj jeho otca a matky, budú ocenení sumou 500.000 rubľov (5700 eur). Zámerom súťaže je „posilniť znalosti Čečencov žijúcich v zahraničí o histórii ich rodnej krajiny a zachovať ich kultúrne väzby s vlasťou“.

Minulý rok usporiadala Čečenská republika detskú súťaž poézie o najlepšie básne o Kadyrovovej matke k jej 67. narodeninám. Víťazi získali vecné ceny a mobilné telefóny.

Agentúra AFP pripomenula, že autoritársky vodca Ramzan Kadyrov, ktorý vládne v prevažne moslimskej oblasti takmer dve desaťročia, okolo seba vytvára kult osobnosti. Ľudskoprávne organizácie obviňujú jeho režim z porušovania ľudských práv. Okrem mimosúdnych popráv či prenasledovania aktivistov úrady údajne páchajú neprávosti aj voči sexuálnym menšinám.

Kritici Kremľa tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin zámerne prehliada nedodržiavanie zákonov v Čečensku, pretože sa spolieha na to, že Kadyrov, bývalý povstalecký veliteľ, tam drží „na uzde“ separatistické tendencie.

FOTO TASR/AP

(tasr)