Problémy s nedostatočnými dodávkami materiálov v nemeckom priemysle sa prehĺbili. Na nedostatok a problémy v oblasti prístupu k medziproduktom a surovinám v auguste sťažovalo69,2 percenta nemeckých priemyselných podnikov. To prekonalo skorší rekord z júla, ktorý bol na úrovni 63,8 percenta.

„Kríza v zásobovaní znamená skutočnú hrozbu pre oživenie ekonomiky,“ uviedol Klaus Wohlrabe, šéf oddelenia prieskumov v inštitúte Ifo. Ako dodal, podniky budú čoraz viac zvyšovať ceny.

Nedostatok polovodičov a čipov má mimoriadne silný dopad na výrobcov automobilov a ich dodávateľov, kde podiel firiem, ktoré hlásili problémy, v auguste vzrástol na 91,5 percenta z júlových 83,4 percenta. Medzi výrobcami elektrických zariadení čelilo ťažkostiam s dodávkami 84,4 percenta respondentov, ich podiel sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nezmenil.

Kríza v zásobovaní spôsobuje, že čoraz viac podnikov vidí riešenie vo zvyšovaní cien. Očakávania rastu cien sa tak dostali na novú rekordnú úroveň. „Spoločnosti prenášajú vyššie nákupné ceny na svojich zákazníkov,“ uviedol Wohlrabe.

Vyššie ceny sa očakávajú najmä v elektrotechnickom a elektronickom priemysle, ako aj v oblasti spracovania kovov. Zdražovať chce aj chemický priemysel a výrobcovia strojov a zariadení. Automobilový priemysel, naopak, vidí pomerne malý manévrovací priestor na zvyšovanie cien.

(sita)