Environmentálni aktivisti na protest proti automobilovej kultúre narušili dopravu na niekoľkých diaľniciach v okolí Mníchova, kde sa v utorok začína automobilová výstava IAA Mobility. Demonštranti vytiahli transparenty s nápismi ako „zablokujte IAA“, pričom sa v niektorých prípadoch zlanili z diaľničných mostov, informuje agentúra dpa. Na jednom mieste dokonca diaľničnú značku prelepili nápisom „Smash Car Lobby & Industry“ (v preklade rozbite automobilové loby a priemysel, pozn. SITA).

Protesty ukončili policajti a hasiči. Postihnuté časti diaľnic boli otvorené do obeda. Očakáva sa, že v piatok bude viac protestov, hoci organizátori nešpecifikovali, čo plánujú urobiť.

Medzinárodná automobilová výstava IAA sa koná každé dva roky. V Mníchove sa uskutoční po prvý raz, predtým sa konala vo Frankfurte nad Mohanom. Miesto usporiadania výstava zmenila po tom, čo Zväz nemeckého automobilového priemyslu upravil jej koncept, aby zmenil jej zameranie a viac zahrnul diskusie o environmentálnych problémoch, nových technológiách a inováciách a ďalších spôsoboch dopravy vrátane elektrických skútrov a bicyklov.

(sita)