Likvidácia zvukového záznamu z kauzy Gorila by podľa Daniela Lipšica hraničila so spáchaním trestného činu marenia spravodlivosti.

Daniel Lipšic

Generálnemu prokurátorovi zaslal Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto súvislosti analýzurozhodnutia vo veci Jaroslav Haščák, Ľubomír Arpáš a Dana Arpášová.

Lipšic zdôraznil, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nebude ničiť žiadne dôkazy. V analýze špeciálna prokuratúra rozviedla, prečo si myslia, že ani rozhodnutia zo strany Ústavného súdu SR a ani Európskeho súdu pre ľudské práva prokuratúru nijakým spôsobom nezaväzujú, aby tieto dôkazné materiály zničili. „Je rozsiahla judikatúra Európskeho súdu pre ľudské práva, podľa ktorej konštatovanie samotného porušenia práva na súkromie podľa článku osem nerobí z dôkazu nepoužiteľný dôkaz a nerobí z procesu nespravodlivý proces,“ skonštatoval Lipšic.

Generálna prokurátora SR 31. augusta zrušila vznesenie obvinenia voči podnikateľovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému šéfovi kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomírovi Arpášovi a jeho manželke Dane Arpášovej. Generálny prokurátor sa po preskúmaní veci stotožnil s názorom Najvyššieho súdu SR vysloveným v uznesení zo 7. januára 2021, že „orgánom činným v trestnom konaní sa v predmetnej veci nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, ktoré by v tomto štádiu trestného konania umožňovali vyvodiť podozrenie v určitej rozumnej miere pravdepodobnosti, že obvinení sa skutkov tak, ako sú im kladené za vinu, dopustili“. Nadácia Zastavme korupciu 6. septembra informovala, že nová vyšetrovateľka kauzy Gorila bude zrejme musieť USB kľúč s nahrávkou zničiť.

FOTO TASR – Pavel Neubauer

(sita)