Lipšic: V prípade nezvestnej Andrey V., ktorú uniesli v roku 2016, by sa mohlo obnoviť konanie.

Po tom, ako sa našli s najväčšou pravdepodobnosťou jej pozostatky v plastovom sude pri prehliadke priestorov vo Veľkých Ripňanoch v súvislosti s iným trestným stíhaním, sa má začať stíhanie pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy. Stíhať majú jej exmanžela Miroslava V. V tejto veci je už odsúdený za obmedzenie osobnej slobody. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.

„S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou môžeme konštatovať, že v tomto sude boli rozpustené telesné pozostatky poškodenej,“ povedal Lipšic s tým, že skutok, ktorý bol v minulosti kvalifikovaný ako zločin pozbavenia osobnej slobody, je po tomto náleze potrebné právne prekvalifikovať. Miroslav V. je odsúdený na 12 rokov.

V tejto súvislosti podal v pondelok (6. 9.) na Okresný súd v Trnave návrh na obnovenie konania. „Aj rodina poškodenej má právo vedieť, čo sa s ňou v roku 2016 stalo. Pevne verím, že v tejto veci bude na konci dňa spravodlivo rozhodnuté a osoba, ktorá je v súčasnosti podozrivá zo spáchania tohto skutku, sa bude zodpovedať za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy, ktorej sa mala dopustiť na svojej bývalej manželke,“ podotkol.

Sud s objemom 220 litrov objavili pri prehliadke skladu vo Veľkých Ripňanoch. „Zo zaistených stôp z tohto suda, ktorý obsahoval kyselinu sírovú, sa podarilo zaistiť stopy, ktoré pripomínali fotokompozity, ktoré sú využívané ako biele plomby,“ doplnil Lipšic. Znalecké skúmanie podľa neho potvrdilo, že išlo o zubné výplne, ktoré mali byť zo zubov uvoľnené chemickou deštrukciou. Nájdené stopy porovnali tiež s údajmi zo zdravotnej dokumentácie Andrey V.

Lipšic poďakoval vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý viedol prehliadku priestorov, tiež operatívnym pracovníkom, kriminalistickým technikom a znalcom.

(tasr)