Brazílsky prezident Jair Bolsonaro vydal dekrét, ktorým chce sťažiť mazanie príspevkov a účtov zo strany prevádzkovateľov sociálnych sietí.Správa prišla v deň, keď sú v brazílskom hlavnom meste ohlásené zhromaždenia priaznivcov aj odporcov prezidenta. V utorok o tom informovala agentúra AFP.

Bolsonaro uviedol, že nový výnos prijal, aby ochránil slobodu slova. Pred zmazaním príspevku alebo účtu by mali firmy užívateľovi riadne vysvetliť, prečo chcú k tomuto opatreniu pristúpiť. Nie je však jasné, ako bude nová norma fungovať v praxi. Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na veľké sociálne siete, ktoré majú v Brazílii aspoň desať miliónov užívateľov.

„Toto provizórne opatrenie výrazne bráni našej schopnosti obmedziť zneužívanie našich platforiem… Súhlasíme s právnymi expertmi a odborníkmi, ktorí vnímajú toto opatrenie ako porušenie ústavných práv,“ povedal pre AFP hovorca sociálnej siete Facebook.

V uplynulých mesiacoch Facebook zmazal niekoľko príspevkov od brazílskeho prezidenta a jeho priaznivcov. Podobný krok podnikol aj portál YouTube. Išlo o videá, ktoré obsahovali neoverené alebo nepravdivé informácie o pandémii.

Nový dekrét už nadobudol účinnosť, ale oficiálne ešte musí dokument ratifikovať Kongres.

(tasr)