Krajiny strednej Európy sa potrebujú ešte viac vysporiadať s históriou tak, aby na ňu nezabudli, no zároveň tak, aby toto vysporiadanie nezaťažovalo súčasné generácie, uviedol minister Korčokpri príležitosti podujatia Mosty, ktoré sa každoročne koná v ekumenickom prostredí synagógy v Liptovskom Mikuláši. Korčok vo svojom prejave zdôraznil, že ľudia z krajín strednej Európy si musia uvedomiť, že sú kultúrne aj hodnotovo súčasťou európskeho spoločenstva. Ľudia podľa neho nesmú dovoliť politike, aby ich od tohto uvedomenia odklonila.

Šéf rezortu diplomacie vo svojom prejave hovoril najmä o význame kultúry v dnešnej polarizovanej spoločnosti, ale aj v strednej Európe. „Osobne to cítim tak, že práve dnes potrebujeme u nás doma, ale aj v strednej Európe akýsi kultúrny korzet – myslím tým oporu a kompas, ktorý nám dáva kultúra a hodnoty, na ktorých je postavená demokratická spoločnosť,“ povedal.

Podujatie Mosty patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne podujatia v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4). V roku 2016 bolo zaradené medzi dvanásť najdôležitejších kultúrnych podujatí financovaných fondom krajín V4.

(sita)