Rumunská koaličná strana USR-PLUS večer oznámila, že všetci jej šiesti ministri podajú v utorok demisiu. Urobila tak po sérií roztržiek s premiérom Florianom Cituom, informovala agentúra Reuters. „Zajtra ráno budú príslušné dokumenty našich ministrov o odstúpení z funkcie na premiérovom stole,“ povedal novinárom spolupredseda liberálno-progresívnej strany USR-PLUS Dan Barna. Zdôraznil, že išlo o ťažké rozhodnutie, ktoré je už definitívne a nebude predmetom ďalších rokovaní.

„Premiér Citu túto koalíciu rozbil úmyselne,“ povedal Barna novinárom podľa agentúry AFP. Dodal, že jeho strana je ochotná vládnuť spolu s PNL naďalej pod podmienkou, ak navrhnú na post premiéra niekoho iného než Citua. Už v piatok USR-PLUS spolu s opozičnou krajne pravicovou Aliancia pre jednotu Rumunov (AUR) podali v parlamente návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Citu pritom bez hlasov USR-PLUS nemá v parlamente väčšinu.

Hlasovanie o vyslovení nedôvery sa v pondelok neuskutočnilo z procedurálnych dôvodov a rokovania o tejto záležitosti majú pokračovať v nasledujúcich dňoch. Na odvolanie premiéra v 466-člennom zákonodarnom zbore je potrebných minimálne 234 poslaneckých hlasov, čo sa nezaobíde bez hlasov opozičných sociálnych demokratov. Predseda vlády a líder stredopravej Národnej liberálnej strany (PNL) Citu rozhneval USR-PLUS, keď minulý týždeň odvolal z vlády jej nominanta, ministra spravodlivosti Steliana Iona.

Jadrom sporu je kontroverzný regionálny plán rozvoja v hodnote 10 miliárd eur, ktorý Citu presadzuje, no Ion označil za netransparentný. Podľa USR-PLUS chce Citu túto sumu prerozdeliť medzi vlastnú stranu, aby si pred vnútrostraníckymi voľbami, ktoré sa uskutočnia v septembri, získal podporu vplyvných lokálnych politikov a zvýšil šance stať sa šéfom strany.

USR-PLUS spolu s tretím koaličným partnerom, Demokratickou maďarskou koalíciou v Rumunsku (UDMR), PNL tiež vyčítajú blokovanie reforiem súdnictva – ide pritom o zvrátenie sporných zmien zavedených bývalou sociálnodemokratickou vládou. Podľa kritikov chceli sociálni demokrati ochrániť skorumpovaných politikov pred trestným stíhaním.

Najväčší opozičný subjekt, Sociálnodemokratická strana (PSD), vyzvala na predčasné voľby, ktoré by mali ukončiť politickú patovú situáciu v krajine. „Jediným spôsobom ako prekonať túto krízu sú predčasné voľby,“ povedal podľa AFP predseda PSD Marcel Ciolacu.

(tasr, min)