Viac ako 90 príbuzných obetí tragédie civilného letu MH17 bude v priebehu najbližších troch týždňov vypovedať v najnovšej fáze súdneho procesu. Hlavnými podozrivými sú traja Rusi – Igor Girkin prezývaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov – a Ukrajinec Leonid Charčenko. Iba jeden z nich, Oleg Pulatov, sa v tejto veci obrátil na pomoc právneho obhajcu. Podľa vyšetrovateľov všetci štyria obvinení zastávali v čase zostrelenia lietadla kľúčové úlohy v samozvanej Doneckej ľudovej republike, nad ktorej územím spôsobila raketa Buk pád lietadla.

Tragický koniec letu MH17 spôsobil smrť všetkých 298 ľudí na palube lietadla, väčšinu z nich tvorili Holanďania. Výpovede pozostalých nadväzujú na júnové súdne pojednávanie, na ktorom súd z účasti na zostrelení civilného lietadla spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v júli 2014 obvinil troch Rusov a jedného Ukrajinca. Proces prebiehal v ich neprítomnosti.

„Vaše výpovede sú spúšťačom emócií pre všetkých zainteresovaných. Viac sa k vášmu smútku už nemôžeme priblížiť,“ uviedol predseda súdu Hendrik Steenhuis na začiatku nového kola pojednávaní. Prvou osobou, ktorú si súd predvolal, je Ria van der Steenová, ktorá v lietadle prišla o otca a nevlastnú matku. Je členkou správnej rady Stichting Vliegramp MH17, organizácie združujúcej pozostalých obetí tohto letu.

Podľa DutchNews.nl sa súd so žiadosťou o poskytnutie výpovedí obrátil na 90 príbuzných obetí letu z ôsmich krajín. Vypovedať môžu buď v budove súdu s vysokým stupňom ochrany, ktorý bol zriadený v blízkosti amsterdamského letiska Schiphol, alebo prostredníctvom videospojenia.

Na každý deň si sudcovia určili osem až 11 výpovedí, pričom každý z prihlásených má k dispozícii 15 minút. Stovky ďalších príbuzných obetí letu MH17 predložili rôzne písomné svedectvá.

(tasr)