Po rozsiahlych lesných požiaroch vytvorili ministerstvo zamerané na klimatickú krízu. Ministrom bude bývalý eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianides.

Šesťdesiattriročného Stylianidesa, ktorý bol v rokoch 2014 až 2019 eurokomisárom pre humanitárnu pomoc a krízový manažment, vymenovali po tom, ako masívne lesné požiare spálili viac ako tisíc kilometrov štvorcových lesa na ostrove Eubója a v južnom Grécku.

Predtým, ako v piatok Stylianides, ktorý je cyperským občanom, zloží ministerský sľub, dostane grécke občianstvo, informoval hovorca gréckej vlády Yiannis Economou.

Jeho vymenovanie na post oznámili v pondelok po tom, ako sa predchádzajúci kandidát, bývalý šéf ozbrojených síl a minister obrany Evangelos Apostolakis, vzdal so zdôvodnením nedostatočného konsenzu naprieč politickými stranami týkajúceho sa nového postu.

Stylianides by mal ako minister pre klimatickú krízu a civilnú ochranu viesť operácie pri hasení požiarov a následkoch katastrof a zároveň mať na starosti politiky zamerané na prispôsobenie sa stúpajúcim teplotám v dôsledku klimatickej zmeny.

„Prijal som (pozíciu) s plným vedomím výziev a očakávaní, ktoré s ňou prichádzajú. Následky klimatickej zmeny nás predbehli a my musíme bez ďalších odkladov urýchliť významné zmeny,“ konštatoval Stylianides s tým, že prevencia a pripravenosť sú „najefektívnejšie zbrane, ktoré máme“.

(sita)