Irán v pondelok dôrazne odsúdil vojenskú ofenzívu Talibanu proti bojovníkom v afganskom údolí Pandžšír tom, ako islamistická skupina vyhlásila, že ovládla túto oblasť.  Informovala o tom agentúra AFP.

„Správy prichádzajúce z Pandžšíru sú skutočne znepokojujúce. Útok dôrazne odsudzujeme,“ povedal novinárom hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Saíd Chátibzáde.

Agentúra AFP v tejto súvislosti poznamenala, že Irán sa od augustového obsadenia Kábulu nevyjadroval kriticky smerom k Talibanu.

„Taliban musí rešpektovať svoje záväzky z hľadiska medzinárodného práva,“ povedal Chátibzáde a dodal, že „Irán sa bude snažiť skoncovať so všetkým utrpením afganského ľudu v prospech vytvorenia reprezentatívnej vlády pre všetkých Afgancov“.

Hovorca iránskeho rezortu diplomacie však zároveň odsúdil akékoľvek zahraničné zasahovanie do afganských záležitostí.

„Afganistan nie je krajinou, ktorá by na svojom území prijímala nepriateľa (alebo) agresora“, vyhlásil Chátibzáde.

Irán má s Afganistanom 900 kilometrov dlhú hranicu. Vládu Talibanu v rokoch 1996 až 2001 v Afganistane neuznal. Podľa AFP sa však Teherán snaží nájsť spoločnú reč s militantným hnutím, pretože sa obáva prílivu ďalších utečencov z nepokojnej krajiny. V Iráne sa už v súčasnosti nachádza zhruba tri a pol milióna Afgancov.

(tasr)