Na procese s bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom pred okresným súdom prečítal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a aj samosudca zápisnice zo svedeckých výpovedí.

Postupne prokurátor prečítal výpovede priateľa Dobroslava Trnku Oskára Bereczka, jeho syna Tibora a následne aj výpoveď exsiskára Petra Tótha. Bereczk spoločne s Dobroslavom Trnkom a podnikateľom Lórantom Kósom mali vydierať finančníka Jaroslava Haščáka spisom Gorila. Pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I sa čítala aj výpoveď Kósu, ktorý priznal, že s Dobroslavom Trnkom má dobrý a priateľský vzťah. Dobroslav Trnka čelí ako prvý bývalý generálny prokurátor v histórii SR obžalobe na súde, konkrétne v kauze Gorila.

Na úvod procesu v pondelok Dobroslav Trnka odmietol svoju vinu, odmietol uzavrieť dohodu o vine a treste a urobiť vyhlásenie o vine. K obžalobe prokurátora sa vyjadril. Vypovedať však odmietol. Vyjadril sa len k výpovedi Tótha, kde odmietol, že by vojenská prokuratúra zastavila trestné stíhanie tohto bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby (SIS).

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu na Dobroslava Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd na začiatku mája. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal na začiatku marca návrh na podanie obžaloby na Dobroslava Trnku na ÚŠP. Podľa záverov vyšetrovateľa si bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nemal splniť povinnosť vyplývajúcu mu zo zákona, teda stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa slov polície zločin spáchať ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas. Od podnikateľa Mariana Kočnera mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

(tasr)