Násilnosti spojené s inauguráciou nového metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore si vyžiadali najmenej 60 zranených, vrátane 30 policajtov. Bezpečnostné zložky zatkli minimálne 15 osôb. Protestujúci hádzali do policajtov kamene a fľaše, zapaľovali pneumatiky a strieľali do vzduchu. Policajti proti demonštrantom nasadili slzný plyn.

Ceremoniál sa konal v meste Cetinje, historickej metropole malej balkánskej krajiny. Už v sobotu sa tam do konfrontácie s políciou dostali stovky zástancov samostatnosti Čiernej Hory, ktorá v roku 2006 vyhlásila nezávislosť od Srbska. Na inaugurácii nového metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore Joanikijeho sa zúčastnil aj srbský patriarcha Porfirije. Televízne stanice ukázali zábery na kňazov, ktorých do kláštora, kde sa konal ceremoniál, sprevádzali ťažkoodenci v nepriestrelných vestách.

Demonštranti v snahe zabrániť cirkevným a štátnym predstaviteľom v príchode na inauguráciu stavali na cestách bariéry z odpadkov, pneumatík a veľkých kameňov. Protestujúci skandovali heslá ako „Toto nie je Srbsko, toto je Čierna Hora“. Mnohí z nich strávili pri zátarasách celú noc.

Čiernohorci sú v otázke vzťahov so susedným Srbskom stále hlboko rozdelení. Srbská pravoslávna cirkev je v Čiernej Hore stále vplyvná, keďže zhruba 30 percent obyvateľov 620-tisícovej krajiny sa hlási k srbskej národnosti.

(sita)