Ľudia v uliciach Ottawy prešli sedemtísíc krokov na podporu dvom Kanaďanov zadržiavaných v Číne. Sedemtisíc krokmi si pripomenuli tisíc dní od zadržania oboch mužov. Podobné zhromaždenia sa konali i v ďalších mestách po celom svete vrátane Bruselu, New Yorku, Washingtonu, Soulu a Singapuru.

Čínske úrady v decembri 2018 zatkli podnikateľa Michaela Spavora a bývalého diplomata Michaela Kovriga a vlani v júni ich obvinili zo špionáže. Separátne súdne procesy sa s nimi následne konali v marci.

„Ide o nespravodlivé zadržania,“ povedala pre AFP Kovrigova manželka Vina Nadjibullahová. „Tieto pochody sú o solidarite s našimi Michaelmi. Majú vyjadriť uznanie ich sile a odolnosti,“ povedala. Pochody majú podľa jej slov byť aj výzvou na podniknutie krokov s cieľom ukončiť patovú situáciu a urobiť „všetko, čo je možné,“ na ukončenie tejto nespravodlivosti a zabezpečenie návratu zadržiavaných Kanaďanov.

Jej manžel (Kovrig) takisto vo svojej cele každý deň prejde sedemtísíc krokov. „Kráča do kruhu, sedemtisíc  krokov, často pri tom drží knihu čítajúc, recitujúc piesne a modlitby,“ povedala.

Niekoľko dní pred zatknutím dvojice Kanaďanov v decembri 2018 zadržali vo Vancouveri Meng Wan-čou, manažérku čínskej firmy Huawei, a to na základe zatykača vydaného úradmi USA. Spojené štáty voči čínskej manažérke vzniesli obvinenia z krádeže obchodných tajomstiev a porušenia sankcií voči Iránu.

Kanada a ďalšie západné krajiny vnímali zatknutie dvojice Kanaďanov ako odplatu za jej zadržanie. Vzťahy medzi Ottawou a Pekingom sa v dôsledku týchto káuz výrazne zhoršili.

(tasr)