Sily odporu proti radikálnemu hnutiu Taliban v afganskom údolí Pandžšír sa v pondelok zaprisahali, že budú v boji pokračovať. Vyhlásili to po tom, ako Taliban oznámil, že dobyl celú túto oblasť.

Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

Front národného odboja spresnil, že je rozmiestnený na „strategických pozíciách“ v celom údolí, a dodal, že „boj proti Talibanu a jeho spojencom bude pokračovať“. Hovorca Talibanu Zabihulláh Mudžáhid v pondelok už skôr vo vyhlásení napísal, že Taliban „úplne ovládol“ poslednú odbojnú afganskú provinciu Pandžšír.

Fotky zverejnené na sociálnych sieťach zobrazujú talibov stojacich pred sídlom guvernéra provincie Pandžšír, píše agentúra Reuters. Front národného odboja založil v Pandžšíre Ahmad Masúd, syn zavraždeného veliteľa niekdajšej Spojenými štátmi podporovanej protitalibanskej Severnej aliancie Ahmada Šáha Masúda.

Ahmad Masúd sa do rodného Pandžšíru stiahol spolu s bývalým afganským viceprezidentom Amrulláhom Sálihom po ofenzíve Talibanu v polovici augusta, keď talibovia dobyli Afganistan. Front národného odboja pozostáva z niekoľkých tisícov príslušníkov miestnych milícií a zvyškov afganskej armády i špeciálnych jednotiek.

Pandžšír je odľahlá, z veľkej časti neprístupná horská oblasť. Vchádza sa tam úzkou roklinou, kde sa útočníci môžu stať ľahkým terčom ozbrojencov rozostavených na vyššie položených miestach. Oblasť Taliban predtým v minulosti nikdy nedobyl a nepodarilo sa to ani sovietskej armáde.

Foto: TASR/AP

(tasr)