Pučisti v západoafrickej Giunei vyhlásili v nedeľu celoštátny zákaz vychádzania „až do odvolania“, pričom oznámili aj nahradenie členov vlády a vysokopostavených úradníkovpríslušníkmi ozbrojených síl. Informovala o tom agentúra AFP.

Predstavitelia junty vo vyhlásení prečítanom v štátnej televízii zároveň vyzvali členov kabinetu prezidenta Alphu Condého, aby sa dostavili na stretnutie, ktoré sa uskutoční v pondelok o 11.00 h miestneho času (13.00 h). „Akékoľvek odmietnutie účasti bude považované za vzburu,“ pokračovalo vyhlásenie.

Pučisti skôr v nedeľu zverejnili video a fotografie, na ktorých vidno sediaceho 83-ročného prezidenta Condého obklopeného vojakmi. Prezident odmietol odpovedať na otázku jedného z vojakov, či s ním zle zaobchádzali.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) Condého zadržanie odsúdilo a vyzvalo na jeho prepustenie, pričom pohrozilo zavedením sankcií. Udalosti v Guinei okamžite „ostro odsúdil“ aj generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý ich označil za „uchopenie vlády silou zbraní“. Vyzval tiež na okamžité prepustenie prezidenta Condého.

„Po zadržaní prezidenta sme sa rozhodli pozastaviť platnosť ústavy… Povinnosťou vojaka je zachrániť krajinu,“ vyhlásil podplukovník špeciálnych síl Mamadi Doumbouya, ovinutý guinejskou zástavou a obklopený vojakmi držiacimi útočné pušky.

Podľa nemenovaného západného diplomata pôsobiaceho v Konakry k prevratu došlo po odvolaní popredného veliteľa guinejských špeciálnych síl. Časť ich príslušníkov sa podľa diplomata následne vzbúrila a obsadila prezidentský palác.

V Guinei vzrástla nespokojnosť s dlhoročným prezidentom po tom, ako sa vlani rozhodol uchádzať o tretí prezidentský mandát napriek platnému obmedzeniu výkonu funkcie hlavy štátu na dve obdobia. Jeho znovuzvolenie vyvolalo v krajine vlnu násilných protestov, ktoré si podľa opozície vyžiadali desiatky životov. Guinea patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta napriek tomu, že disponuje bohatými zásobami nerastov.

(tasr)