Inauguráciu metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore sprevádzali násilnosti.
Konala sa v historickom hlavnom meste krajiny.

Polícia v Čiernej Hore v nedeľu nasadila slzný plyn proti demonštrantom, ktorí sa snažili zablokovať inauguráciu novej hlavy srbskej pravoslávnej cirkvi v krajine. Protestujúci zapaľovali pneumatiky, strieľali do vzduchu, bezpečnostné zložky ohadzovali fľašami a kameňmi. Ceremoniál sa konal v meste Cetinje, historickej metropole malej balkánskej krajiny. Už v sobotu sa tam do konfrontácie s políciou dostali stovky zástancov samostatnosti Čiernej Hory, ktorá v roku 2006 vyhlásila nezávislosť na Srbsku. Na inaugurácii nového metropolitu srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej hore Joanikija sa zúčastnil aj srbský patriarcha Porfirije. Televízne stanice ukázali zábery na kňazov, ktorých do kláštora, kde sa konal slávnostný ceremoniál, sprevádzali ťažkoodenci v nepriestrelných vestách.

Demonštranti v snahe zabrániť cirkevným a štátnym predstaviteľom v príchode na inauguráciu stavali na cestách bariéry z odpadkov, pneumatík a veľkých kameňov. Protestujúci skandovali heslá ako „Toto nie je Srbsko, toto je Čierna Hora. Mnohí z nich strávili pri zátarasách celú noc.

Čiernohorci sú v otázke vzťahov so susedným Srbskom stále hlboko rozdelení. Srbská pravoslávne cirkev je v Čiernej Hore stále vplyvná, keďže zhruba 30 percent obyvateľov 620-tisícovej krajiny sa hlási k srbskej národnosti.

(sita, bop)