Matovič: Mám problém pochopiť rozhodnutia generálneho prokurátora. Spomenul prípad finančníka Jaroslava Haščáka.

Igor Matovič. Foto: Martin Baumann/TASR

Predseda OĽaNO Igor Matovič povedal, že sa pokúša pochopiť rozhodnutia generálnej prokuratúry, ale má s tým problém. “Keď pán generálny prokurátor použije argument pri očistení pána Haščáka, že predsa nie je vierohodné, aby vyplácal úplatok cez účet, že to sa tak nerobí, lebo sa vypláva keš, tak toto je Burundi,” povedal Matovič.

V prípade zrušenia obvinenia voči finančníkovi Jaroslavovi Haščákovi, bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi a voči Arpášovej manželke uviedol, že „neboli zabezpečené dôkazy takej kvality, v takom rozsahu, aby opodstatňovali trestné stíhania všetkých troch obvinených pre ten skutok, ktorý bol predmetom trestného stíhania. A to bez akýchkoľvek pochybností“. Kritizoval tiež minuloročný policajný zásah v sídle spoločnosti Penta. Poukázal pritom aj na procesné pochybenia pri vznesení obvinenia, ktoré malo byť podľa neho vznesené ihneď po začatí trestného stíhania.

Tvrdí, že výstupy z informačno-technických prostriedkov z kauzy Gorila nemôžu byť použité ako dôkaz v trestnom konaní. Vyplývať to má z nálezov Ústavného súdu a Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP). „Ak sa vychádzalo pri vznesení obvinenia z istej spravodajskej informácie, táto sa v spise nenachádza,“ zdôraznil.

(haj, tasr)

Foto: Martin Baumann/TASR